V indické kuchyni se často setkáváme s jediným sýrem, který se běžně v Indii konzumuje. Nesetkáte se zde se sýry typu eidam, ementál či mozzarella. Plátkové sýry nebo „mazací sýry“ v Indii máte šanci potkat tak maximálně v některých hotelech evropského typu. To, co je ale nedílnou součásti indické kuchyně je Paneer, který se používá v mnoha receptech a dle mého je jednou z největších pochutin této orientální kuchyně.

Tak se pojďte podívat na to, jak si ho můžete doma připravit sami a hned příště dám k dobrému nějaký z receptů, kde ho využijete :o)

Paneer – indický sýr

Potřebujeme:

  • 6 dílu mléka (ideálně domácí nebo alespoň plnotučné)
  • ½ dílu vody
  • ¼ dílu citronové šťávy

Postup:

Do hrnce s tlustým dnem dáme mléko a za stálého míchání ho přivedeme k varu. Když mléko začne bublat, pomalu do něj vléváme vodu s citronovou šťávou. Mléko se začne srážet. Stáhneme oheň. Sražené mléko ještě chvíli mícháme a pak jej procedíme přes utěrku rozloženou v cedníku. Zbude nám jen taková tvarohovitá hmota. Tu propláchneme studenou vodou – je třeba se zbavit citronové chuti. Pak z hmoty přes utěrku vymačkáme zbytky vody. Hmotu pak splácneme do kuličky a dáme na talíř. Přimáčkneme něčím těžkým na cca hodinu, aby se paneer stal kompaktnějším.

Následně lze paneer použít na přípravu dalších pokrmů. Dá se také skladovat v ledničce a používat postupně.

 

Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.