NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

A ODPOVĚDI

Co Tě zajímá před cestou do Indie

Jaké očkování potřebuji do Indie?

Indie je vcelku bezpečná země, pokud se člověk zbytečně nechová rizikově. Je zcela bezpodmínečné mít aktuální očkování na tetanus. Zde skutečně doporučuji prověřit a bez tohoto očkování do Indie nevyrážet. Další doporučená, i když ne nezbytně nutná, jsou očkování proti tyfu a žloutence. Očkování a další doporučení Vám poskytne každá krajská hygienická stanice a oddělení cestovní medicíny. Za základní očkování tyfu a žloutenky zaplatíte cca 2.000 Kč, některé zdravotní pojišťovny (např. OZP) Vám část platby vrátí zpět. Očkování proti tyfu je na 3 roky a pokud se po roce a půl necháte přeočkovat vakcínou proti žloutence, máte to již doživotně.

Voda a strava v Indii?

Místní lidé obvykle pijí běžnou vodu z vodovodu, pro cizince ale obecně není vhodná. Pouze některé oblasti Indie disponují vodou, která by Evropanovi nezpůsobila střevní problémy. Proto zde pozor, pijte vždy vodu balenou, která je zcela běžně k dostání. Litr pitné vody stojí cca 20 INR. Jídlo, které se připravuje v Indii, je rozmanité a uspokojí kulinářské nároky každého milovníka jídla. Z velké části jsou pokrmy vegetariánské, lahodně upravené a zcela bezpečné pro naše trávení. Z masa jsou k dispozici jídla z kuřecího a skopového masa. Jediné, kdy je dobré být opatrný, je nákup jídla u stánku na ulici. Zde doporučuji jistou míru zdrženlivosti.

Je dobré přibalit nějaké léky a jaké?

Každý, kdo se vypraví do Indie, by měl s sebou bezpodmínečně mít všechny léky, které běžně užívá. Zároveň je dobré mít s sebou následující vybavení: Náplasti, dezinfekce, popř. obvaz, léky na střevní problémy např. Normix, léky na bolest, kapky do očí – v pouštních oblastech se budou hodit, cokoli, co zklidní pokožku – slunce, hmyz, a určitě s sebou krém na opalování a sprej proti hmyzu.

Co obsahují průvodcovské služby?

 • pomoc se zajištěním, zajištění letenky
 • transfer z/na letiště
 • zajištění dopravy a přesunů v rámci Indie (autem, mikrobusem, vlakem)
 • zajištění ubytování
 • welcome dinner
 • poskytnutí informací a doporučení k jednotlivým navštíveným přírodním a kulturním památkám
 • seznámení s indickými tradicemi a zvyky
 • doporučení v oblasti stravování a nákupů
 • pomoc při výběru jídla v restauracích
 • přítomnost místního průvodce
 • placení bakšišného za celou skupinu
 • zastupitelnost průvodce – spolupráce se spřátelenou indickou cestovní kanceláří a jejími průvodci

Kolik peněz potřebuji s sebou?

Z kapesného si budete platit stravování, které se dá koupit od několika rupií až po částky v řádech sto a více rupií. Zde záleží na vkusu a chuti každého. Indie zároveň nabízí velké množství orientálního zboží, kterému málokdo odolá. Asi každý si chce přivézt šátek z kašmíru, tibetské šperky nebo hedvábné sárí. Utratíte právě tolik, kolik budete chtít :o) Určitý obnos je zapotřebí počítat i na vstupné. Vstup do mnohých staveb je zcela zdarma, ale např. nejznámější turistická atrakce Taj Mahal je cenově o něco dražší. Vstup je pro cizince cca 1000 INR, což je zhruba 350 Kč.

Je v Indii bezpečno?

Indie je velice bezpečná země a vstřícná k turistům. Stejně jako v každé turisty vyhledávané destinaci je nutno počítat s kapesními zloději, ale ty potkáte i v Praze, Římě či Paříži. V obchodních centrech se nesmlouvá a jsou zde pevně stanovené ceny. Samotné smlouvání je ale indický sport a na tržištích a u pouličních prodejců je zapotřebí vždy o ceně smlouvat. Obvykle je možné cenu snížit o 1/3. Pokud je někde něco zakázané, vždy dostanete dostatek informací, abyste se toho vyvarovali. Nad bezpečností bdí v Indii jak policie, tak i armáda, pokud budete dbalí jejich pokynů, nemůže se Vám nic stát.

Co s sebou a na sebe?

Hodně záleží na období a konkrétní destinaci, kterou pojedeme navštívit. Obecně ale doporučuji oblečení, které zakryje ramena a kolena. Dámské šaty na ramínkách nebo s hlubokým výstřihem nejsou zakázané, jen dámy k sobě přitáhnou více pozornosti. Velice důležité je mít s sebou šátek, jak ženy, tak i muži, který Vám bude sloužit jako pokrývka hlavy při vstupu do sakrálních staveb. Vřele doporučuji přistupovat k této zemi s úctou a ctít její zvyky. Poté Vám nabídne maximálně přívětivou tvář. Budeme se pohybovat ve světě hinduistů, muslimů i buddhistů a je dobré respektovat jejich tradice v odívání, především při vstupu na jejich posvátnou půdu – kláštery, chrámy apod.

Jak se v Indii domluvím?

Velká část Indů nemá problém se domluvit anglicky a každý se s Vámi bude chtít domluvit. V turistických centrech mnohý Ind zvládá základy ruštiny. Jinak vždy budu k dispozici já, abych s domluvou pomohla a zároveň s námi bude místní průvodce, který pomůže porozumět např. místnímu dialektu apod.

A co vízum?

Do Indie je nutné vstupní vízum, které se dá sjednat elektronickou cestou nebo na Indické ambasádě. Každý, kdo se mnou pojede, dostane přesné instrukce, jak o vízum zažádat a co je k tomu zapotřebí. Cena víza je v tuto chvíli cca 50 Eur.

Máš jiný dotaz? Napiš mi prosím sem:

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů