Dhal z Himachal Pradeshe

Dhal z Himachal Pradeshe

Lentils, čočka nebo prostě dhal je jedno z nejvýživnějších a naprosto lahodných jídel, které se dá připravit v mnoha různých kombinacích, z různých druhů luštěnin.

U nás se na nový rok tradičně vaří čočka, jinak ale obecně luštěninám moc pozornosti nevěnujeme, a je to škoda. Luštěniny jsou v Indii jednou ze základních ingrediencí a dají se připravit mnoha různými způsoby.  Tentokráte jsem sice chtěla na Nový rok dodržet tradici, ale už jsem zrovna neměla chuť na tradiční čočku na kyselo. A tak jsem trochu zaexperimentovala a připravila DHAL, který mě učila maminka mého kamaráda v Himachal Pradeshi.

Co budete potřebovat:

A jak to všechno uvaříte?

Nejprve si uvařte čočku s bobkovým listem a skořicí. Když bude měkká, sceďte ji a nechte chvíli okapat. Na hluboké pánvi rozehřejte ghí nebo máslo, zpěňte na jemno nakrájenou cibuli. Mezi tím si v hmoždíři nadrťte česnek spolu se vším ostatním kořením. Schválně neuvádím přesné poměry koření, protože to hodně záleží na vaší chuti. Já obvykle dávám 2 čajové lžičky kurkumy a jednu čajovou lžičku ostatního koření. Jen s chilli opatrně, stačí klidně ¼ čajové lžičky.

Celou směs koření přidejte na zpěněnou cibuli a nechte rozvonět. Poté přidejte okapanou, uvařenou čočku, dochuťte solí a citronovou šťávou.

Přeji Vám dobrou chuť a věřím, že třeba příští rok zahájíte tímto receptem :o)

Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.