8.5. 2019 Jeden život na to nestačí

Horko 42 stupňů. Zalidněnost 100 Indů na metr čtvereční. Stav ovzduší – trvale nedýchatelné. Ale přesto! Dillí mě přivítalo s otevřenou náručí. Jako matka vítá své dítě. Obejme ho a nechá ho ztratit se ve svém náručí. Stejně tak i mně během pár okamžiků pohltilo jedno z nejlidnatějších měst na světě.

Myslela jsem si, že Dillí už znám. Ale jako obvykle to bylo jen zdání, protože jeden život nestačí na to, abyste poznali zemi, která má tolik různých podob.

Znám Dillí plné lidí, vůní, pachů, hluku, přeplněných tržišť.

Znám Dillí s jeho nádhernými památkami, ohromující architekturou, širokými bulváry i úzkými uličkami.

Znám, řekla bych „ hinduistické Dillí“ s jeho chrámy, bohy a příběhy.

Dnes ale poznávám Dillí zase jiné a uvědomuji si, že to, jak jaké místo znáte, záleží na tom, s kým ho poznáváte.

Dnešní odpoledne mi byl průvodcem a společníkem náš dodavatel Kašmírských šátků. Parveez je sufista, muslim a právě probíhá Ramadán. A byť naše setkání mělo být hlavně pracovní, začalo v mnou milovaných zahradách Lodhi, pokračovalo u hrobky slavného sufistického zpěváka, skladatele a učitele Khana, pokračovalo v několika dalších mešitách a skončilo v Nizamuddinu.

O Nizumaudin Dargah by se toho dalo napsat hodně, ale to až někdy příště. Teď zapomeňte na názvy míst nebo jejich historickou nebo architektonickou hodnotu, ale zkuste si představit něco úplně jiného.

Vcházíte do komplexu (mausolea) slavného sufistického učence Auliya. Všude na zemi posedávají lidé, hrají si děti a voní tisíce růží. Centrální část komplexu tvoří velké nádvoří s mešitou a samotnou hrobkou. Slunce už zapadlo a celý prostor je osvícený nekonečným množstvím světel. Uprostřed té záplavy na zemi sedí čtyři hudebníci. Hrajou na hudební nástroje a zpívají písně tak exotické ale zároveň tolik vašemu srdci blízké, že vás to pohltí. Usedáte k nim na zem a mezi mnoha dalšími se stáváte částí živého organismu, který ve vás hledá boha. Ne toho, která válčí s jinými a v jehož jménu jsou páchána ta nejhorší zvěrstva na světě. Ale BOHA, který je v každém z nás a spojuje nás v jedno. A nezáleží na tom, jak mu říkáte.

Seděla jsem tam snad hodinu, možná více a jen si užívala toho, že jsem právě teď a tady. Bez myšlenek, plánů, obav. A nezastírám, připadla jsem si jako indická princezna ( kterou jsem stejně v některém z minulých životů byla :o).

Plná dojmů a pojmů se ještě procházím po ulicích ve West Delhi, piju čaj, užívám si atmosféru a na Dillí neuvěřitelný klid a pomalu se mi začínají zavírat oči.

Takže je na čase, vrátit se a trochu dospat časový posun, dlouhou cestu a zcela nové zážitky.

Tak dobrou noc a zítra se zase budu těšit :o)

Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.