Shrinagar v Kašmíru

6.7.2019 Kašmír aneb taková hodně jiná Indie

Návraty… Jak jinak pojmenovat ty okamžiky, kdy se podvozek letadla dotkne země a vy po 24 hodinách vystoupíte z letadla příšerně unavení, ale zároveň nevyslovitelně šťastní?

Napadlo mě prostě vám napsat, že jsem zase na cestách, ale byť tentokráte necestuji sama, ale chci Indii ukázat skvělé partě lidí, je to pro mě více o pocitu návratu než o pocitu odletu. Nic neopouštím, jen se vracím.

Mám to velké štěstí, že se potkali čtyři lidé, které spojila láska k Indii a touha ji poznat a já vám budu povídat o tom, jaké taškařice jsem jim připravila, co jsme zažili, viděli a ochutnali a snad díky tomu budete i vy tak trochu cestovat s námi.

PRVNÍ DEN se vždycky tak trochu nese ve znamení únavy. Lety Praha – Douha, Douha – Dillí a tentokráte navíc Dillí – Srinagar nám opravdu přinesly 24 hodin na cestě.  Ale díky tomu jsme se všichni alespoň tak nějak více spřátelili a byť jsme každý jiný, z jiných části republiky, z jiných oborů a věkově je mezi námi 20 let, jsem ráda, že se má intuice nespletla a zdá se, potvrdila mi jedinečnost a naprostou pohodu, kterou můžeme zažívat.

Shrinagar – Kašmír. Část Indie, která touží po samostatnosti a přitom je rozdělena silou mezi tři jaderné velmoci – Indii, Pakistán a Čínu. Srinagar – zelený, označovaný za Benátky východu, plný jezer a kanálů.

Bydlíme na hausbótu, který se pohupuje na vlnkách jezera Dál a stejně tak se pohupujou i moje myšlenky, když tak nad tím vším přemýšlím. Projíždíme mezi vojenskými i policejními kontrolami, vím o tom, že je v okolí asi sto tisícová armáda a hranice Pakistánu tak asi 50 km. Pak se jdeme projít do Mughalských zahrad, kde se děti koupou v kašnách, nádherné Kašmířanky houpají v náručích nemluvňata a lidé si jen tak sedají do stínu stromů . . .

Kašmír je taková hodně jiná Indie. Zelená, s přívětivým podnebím, čistá a hlavně mnohem, mnohem více ukázněná. Ne že by tady na silnicích platila pravidla nebo se odpadky vždycky házely tam, kam mají, ale např. jsou zde jednotné ceny pro místní i cizince, když jdete na trh tak vám prodavači nevymluví díru do hlavy a dokonce vás nezastavuje ani tolik lidí, aby se s vámi vyfotili.

Na druhou stranu je dobré si uvědomit, že jsme pořád v zemi, kde hrozí válečný konflikt a nepokoje jsou na denním pořádku. Vy to asi nepocítíte, ale zkuste se zapovídat s místními… Třeba za dva dny tady bude velká demonstrace a my jen můžeme doufat, že se nezvrhne.

Nechci nikoho děsit, jen se snažím, abyste uviděli Kašmír takový, jaký je a ne takový, jak se o něm píše v novinách. Protože Kašmířané vás budou milovat a nedovolí, aby se vám cokoli zlého stalo.

Většina z nich jsou muslimové, proto budete hosty u nich doma, zahrnou vás pohostinností a skutečně vás budou bránit vlastním tělem. Nebo puškou.

Tak tohle je můj pocit z Kašmíru. A jen se těším na další dny a věřím, že si ho už jen potvrdím. 

Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.