31.10.2019 Fire Temple (Chrám ohně)

Dnes budeme opouštět Esfahan a já si ohromně uvědomuji, jak tady běží čas. Jakoby úplně jiná dimenze. A dnešní zážitky mi to zase potvrdily.  Protože se pomalu budeme vracet do Teheránu, přemýšlíme, co vlastně ještě chceme cestou vidět. A nápad je za chvíli tady. Kousek za Esfahanem, v nádherné krajině, která přechází do pouště, stojí slavný Chrám ohně Ateskadeh-ye. Tato svatyně pochází ještě z předmuslimské éry, kdy na území Persie bylo nejrozšířenějším náboženstvím zoroastriánství. Tvrdí se, že v těchto chrámech je již několik set let udržován věčný oheň. Není výjimkou, že zde oheň plápolá i 1600 let. . . To, jestli nikdy nevyhasnul, vám nemůžu potvrdit. Ale tradice uvádí, že tomu tak skutečně je.

Když jsme vyráželi, nenapadlo mně, že pokud chci zažít ten úžasný pohled do krajiny, budu muset nejprve vyšplhat nahoru. To řekněte, jak někdo dokázal postavit chrám tak vysoko na skále. Já měla problém tam vyšplhat. Ne že bych měla tak špatnou kondičku, ale balvany a mezi nimi navátý písek vytváří klouzačku, která určitě nevede nahoru, ale jen velice prudce dolů. A to jsem skutečně neměla chuť zkoušet.

Nutno ale podotknout, že to stálo za to. Cedule nahoře nás informuje, že jsme ve výšce 1600 m.n.m. Takže Sněžka pokořena :o)

Docela se bavím sama svojí nešikovností a taky pohledem na ostatní. Je zde několik párů, kdy muži vždy sebejistě poskakují z kamene na kámen a jejich partnerky, někdy i s dětmi, ve zcela nevhodné obuvi ( včetně mně), dlouhé tunice a s šátkem na hlavě, který vlivem větru a pohybu neustále vlaje před očima, opatrně našlapují a snaží se přežít. Leč chvála mužům, nezažila jsem, aby se některý z nich nesnažil své partnerce pomoct. Podaná ruka, slovní návod kudy pokračovat, povzbuzující úsměv. Ti Peršané jsou fakt zajímaví. Jakoby zde muslimská tradice nabírala novou formu. Ano, ženy zde vypadají jako „slabší stvoření“, ale muži se k nim nechovají hrubě nebo přehlíživě, ale naopak, neuvěřitelně galantně . . . Popravdě, Ti chlapi od nás by se z toho taky mohli něco naučit :o)

Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.