Kulu, India

30.6. Kulu a poznání pravdy o indickém školství

Dnes jsme opustili romantiku a klid Rewalsaru a vydáváme se na cestu, která nás zavede až do Manali. Cesta to je dlouhá, místy rozbitá, vyloženě horská a pěkně se klikatí. Naštěstí Jogi není žádný blázen a řídí… jedním slovem skvěle. Ani moc rychle, ani moc pomalu. Všechno tak akorát.

Projíždíme nejprve přes Mandi a zde mi Jogi ukazuje cestu do jeho rodiště. Vrátíme se sem za pár dní, ale máme ještě před sebou nějaká dobrodružství, která nemůžeme vynechat.

Cesta je sice dlouhá, ale my si ji krátíme povídáním, legrací a Jogiho snahou naučit mě něco hindsky. Moc se mu to nedaří, ale nevzdává to 😀 Zastavujeme na focení, čaj a jídlo a vlastně si tu cestu opravdu užíváme.

Asi 70 km před Manali mi Jogi vysvětlil, že dnes do Manali nedojedeme, ale přijmeme pozvání bratra jeho guru. Nevím tak úplně co to znamená, ale v zápětí pochopím. Zastavujeme v malém městě před ordinací místního lékaře. Ten náš již očekává. Proběhne klasické přivítání s tím, pro koho je toto setkání větší čest, pití čaje a nezávazné konverzace. Já ji musím udržovat, byť doktor zvládá angličtinu tak na půl a Jogi musí občas překládat. Dovídám se, že lékař je zde známá osobnost, protože kromě své práce má i vlastní základní školu, kde je jeho manželka preceptorkou. Vzdělání a školství je celkově v Indii trošku na hlavu. Tak jen ten základ: školní docházka je povinná. Školné není zdarma. Chudí lidé nemají na to, aby platili svým dětem školné, ale do školy je poslat musí, protože to je povinné. Trochu Kocourkov, nemyslíte? No a pak se najdou lidé, jako právě doktor, kteří se snaží vnést trochu dobročinnosti mezi indickou chudinu. Otevřou si soukromou školu, vyberou školné a pak několika nejchudším studentům zase školné můžou odpustit. Samozřejmě není to tak úplně nezištně a jako v Indii u všeho, i zde je zapotřebí se podívat na to, co z toho doktor má, ale díky bohu za něj. Na vlastní náklady a na vlastním pozemku školu skutečně vybudoval a děti do ní skutečně chodí. A to je hlavní.

Povídáme chvíli u něj v ordinaci a pak nás zve k sobě domů. Představí nám manželku a synovce s neteří. Zároveň nás pozve na oběd a následnou exkurzi jeho školy. Odpoledne uběhne ve velice příjemné konverzaci s celou rodinou a exkurze je zajímavá, protože škola leží vysoko nad údolím, je z ní nádherný rozhled a povídání o školství, co u nás, co u nich, je opravdu zajímavé. Jsme teď cca 2,5 tis mnm a příroda je úplně specifická. Jsme tak vysoko a přitom je zde úplně zeleno. Zrovna je dešťová sezóna, takže ožívají snad i kaktusy a sukulenty😀 Porost je ale tropický. Palmy, aloe, známé i neznámé stromy, ale taky granátová jablka, mango, li-či a v neposlední řadě rýže. Naprosto mě fascinují rýžová pole na těžce dostupných úpatích Himálajských velehor. Je to tak absurdní, že tomu ani nechci věřit. Rýže je ale prostě rýže a já musím kapitulovat. Skutečně ji tady pěstují.

Na noc přijímáme doktorovo pozvání. Nabídl nám možnost přespat u něj na chatě a jelikož skutečně maximálně šetříme náklady, rádi to uvitáme. Tedy jinak. Já jsem nevěděla, do čeho jdu. Proto jsem to ráda uvítala 😀 A asi to je dobře. Jinak bych nejspíš odmítla a tím se připravila o skutečné dobrodružství… Ale o něm zase až zítra.

 

Mimochodem drobná dohra – pan doktor obratem na svém Facebooku zveřejnil své setkání a diskusi nad otázkou vzdělávání a důležitosti vědomosti s českou učitelkou jazyků. Podotýkám – NEJSEM UČITELKA 😀😀😀 ale holt reklama je reklama.

Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.