3.7. Barot Valey

Představte si, že se dostanete na místo, kde je velká pravděpodobnost, že tam nikdy nebyl žádný turista. A zkuste ještě více popustit uzdu své fantazie a předtavte si, že se na tomto místě máte možnost zúčastnit obřadu, který je tak starý, jako toto místo. Připadá Vám to jako holý nesmysl? Mě se to ale dneska přihodilo a to vše díky Jogimu.

Brzy ráno jsme vyrazili z Manali do Joginder Nagaru, ale po cestě jsme se zastavili na místě, které Jogi považuje za jedno z nejsvatějších míst v Indii. Toto tajemné místo se jmenuje Barot Valey, je zde chrám zasvěcený ještě původním, animálním božstvům. Díky Jogiho výmluvnosti a mému souhlasu fotit se s každým, kdo o to požádal, jsem spolu s Jogim byla do areálu chrámu vpuštěna i já. Samotná svatyně je však ženám nepřístupná, takže tentokrát potlačuji své feministické já a spořádaně čekám, až se Jogi vrátí. Následně si oba jdeme pro požehnání ke svatému muži.

Jogi mi šeptá do ucha, že ten samý mnich zde žehná celý jeho život, což je necelých 30 let. Na to, jak by tedy měl být starý, vypadá velice mladě a vitálně. Oblečený je jen v bederní roušce a všichni před ním padají na kolena. Bere mě za ruku, pokládá druhou na mojí hlavu a pronáší slova hlubokého požehnání. Na čelo mi kreslí tajemný symbol a po štědré odměně mě propouští. Jogi u něj zůstává o něco déle a když se vrací ke mně, oznamuje mi, že na tomto místě nám vyprosí požehnání všech božstev. Nám, našemu přátelství, naší práci, víře a taky že právě zde se sám za pomoci bohů chce vzdát všech svých neřestí. Ale aby toho dosáhl a požehnání získal, musí vylézt na 20 metrů vysoký, zcela hladký, dřevený stožár. Bez jištění, bez možnosti zvládnout to jakkoli jinak, než jen silou svých paží. Nahoře na stožáru je umístěna krabička, do které dá své přání i obětinu a to nám zajistí úspěch ve všem našem konání.

Chci ho přesvědčit, aby to nedělal. Připadá mi to hrozně nebezpečné. Ale on se na mne jen zamračí a konstatuje, že mu přece nebudu bránit vykonat něco, co má udělat z vůle Boha pro naše dobro. Sundává si boty, košili a jen zcela na lehko odchází ke stožáru. Nadechuje se a začíná lézt nahoru. Já mám chuť zavřít oči, utéct. Pekelkně se bojím a i na tu dálku vidím, jakou námahu mu to způsobuje, jak se potí a celý chvěje. Ale už je deset metrů nad zemí. Potom patnáct. Blíží se k vrcholu a oči všech se upírají k němu. Ještě chvilka a Jogi je nahoře. Do krabičky dává své přání a za malou chvíli již stojí vedle mě.

Lidé tleskají, muži za ním chodí a objímají ho. Ženy se usmívají a ukazují si na něj. I já se ocitám ve středu jejich zájmu, protože první Jogiho kroky vedou ke mně, objímá mně a šeptá mi do ucha: „To bůh mi dal sílu. Jeho vůle je, abychom obstáli, aby se naše sny staly skutečností.“

O pár desítek minut později spolu odcházíme a celý den, který ještě máme před sebou, cítíme náboženskou úctu a stále vnímáme hluboký duchovní zážitek.  

Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.