Pevnost v Agře

29.4. – Slza na tváři věčnosti

Agra – nikdo nejezdí do Agry, všichni jezdí na Taj Mahal. Takto uvedl Agru můj partner Joginder a měl setsakramentskou pravdu. Agra je špinavé město, které určitě nepatří mezi ta,ve kterých byste chtěli žít. Obrovský provoz vám brání přejít silnici a člověk má pocit, že se díky smogu udusí. A uprostřed toho všeho stojí zázrak. Sedmý div světa, poklad tak skvostný, že přechází dech. Stejně jako lotosový květ vyrůstá z bahna aby jeho květ mohl potěšit oko každého, kdo ho uvidí, stejně tak se nad znečištěnou Agrou klene Taj.

Kouzelný Taj Mahal

Kouzelný Taj Mahal

Západ slunce nad Taj Mahalem nám ještě o něco vylepšila duha, která se včera objevila prostě jenom pro nás. A „Baby Taj“ nás připravil na to, co jsme pak viděli za svítání. Když se slunce začalo opírat do zdí, které Taj obklopují, my jsme právě vcházeli dovnitř. A opravdu nás čekalo nevídané. Bílý mramor zářil v paprscích slunce a tu nádheru si nakonec musel každý z nás užít sám za sebe. Pro mne je Taj symbolem nesmrtelné lásky, vztahu mezi mužem a ženou, který neskončil ani po smrti jednoho z nich. Legenda vypráví o císaři Sahdzahanovi, který tolik miloval svoji manželku, která zemřela při porodu jejich 14. dítěte, že téměř zešílel bolesti. Rozhodl se,že na věčnou památku jejich lásky postaví stavbu, jakou svět ještě neviděl.

Vstupní brána do Taj Mahalu

Vstupní brána do Taj Mahalu.

Indický básník Thákur Taj Mahal pojmenoval „slzou na tváři věčnosti“. Na celé stavbě pracovalo 20 tisíc dělníků z celé Asie a stavěl se 21 let.
Ale to už asi o Taji stačilo. Více příště 😀

Zahrady Taje

Zahrady Taje.

Protože Agra nakonec není přece jenom Tak Mahal, ale i Červená Pevnost, nebo malé uličky plné lidí, děti hrající kriket a umělci vyrábějící neskutečné serepetičky z mramoru, dřeva nebo kůže. Tak si myslím, že jsme si ji zase jednou užili. A příště můžete třeba i Vy😀

Pevnost v Agře

Pevnost v Agře.

 

Ale i toto je tvář Agry

Ale i toto je tvář Agry.

 

Zasloužený odpočinek

Zasloužený odpočinek 🙂

Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.