29.10.2019 Perská Princezna

Připadám si jako perská princezna. A ani trochu jinak. Jsem v Kashanu, městě růží. Kousek odtud se pěstují ty nejúžasnější růže, z nichž se zde vyrábí cokoli vás napadne.

Tak nejprve cukrovinky. Růžová voda, která je jedna ze základních surovin perské kuchyně. Růžová kosmetika. Sušené růže. Čaj s růžemi. Nádherná vůně naplňuje celé město a teď už i můj kufr :o)

Kashan je o něco tradičnější město než Teherán. A tak vytahuji o něco tradičnější oblečení. Ale cítím se zde skvěle. Je to něco úplně jiného než v Indii. Pohledy a zájem je jen letmý a byť mi můj společník tvrdí, že stejně na mně, jako na blondýnu, každý kouká, já to vůbec nezaznamenávám a jen občas oplácím úsměv, který ke mně zalétne. Oblečená od hlavy k patě si připadám chráněna před docela chladným počasím, ale připadám si i tak nějak důstojně. Popravdě bych do sebe, jako hodně emancipované holky ze střední Evropy, který celý život provokovala a snažila se upozorňovat na ženská práva, neřekla, že mi dlouhá tunika a šátek na hlavě budou připadat tak pohodlné.

Každá země mě nějak mění. A čím více cestuji, tím více zjišťuji, že to nejhorší, co můžete udělat, je vnucovat své evropské názory tam, kam vůbec nepatří.

Je mi tady moc dobře a užívám si každý okamžik.

Město má zhruba čtvrt milionu obyvatel. Pyšní se velkým bazarem a celou řadou krásných památek jako jsou například výstavní paláce Tabātabāei, Borujerdi či krásná mešita Agha Bozorg.

Prohlédla jsem si je všechny. A zažila i něco navíc. Neuvěřitelnou ukázku íránské pohostinnosti. Máme v Kashanu pronajatý byteček, jako vlastně všude. Než odjedeme, zastavují nás sousedky. Dvě milé dámy, celé oblečené v tradiční černé barvě. Něco mi přinesly. Jen tak. Prostě viděly cizinku, která přece jenom vypadá trochu jinak než ony, a donesly jí asi půl kila doma dělaného, naprosto dokonalého, rýžového pudingu s růžovou vodou a pistáciovými oříšky. A aby toho nebylo málo, když to uviděl majitel domu, ve kterém jsem měla pronajatý byt, přinesl mi až do auta plastovou lžičku. Bylo to dokonalé. Nechce se mi odjíždět. Ale já se zase vrátím. Slibuju.

Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.