28.8.2018 Jaisalmer neboli Zlaté město

Tak už vím, proč se Jaisalmeru říká zlaté město. Už když k němu člověk přijíždí z pouště, vidí na jediném vrcholku široko daleko mohutné hradební město, vystavěné z kamene, jehož barva v poledním slunci žhne jako rozpálené zlato.

Jaisalmer má vůbec několik zajímavostí. Tak předně mělo by to být nejteplejší místo v Rajastánu. Asi to můžu potvrdit, byť mě ovzduší v tomto místě vysloveně vyhovuje a byť si kde kdo stěžuje na vysoké teploty, já si to užívám :o)

Dále je zde největší koncentrace Džinistických chrámů široko daleko. A jejich architekturu si člověk opravdu užje.

Zároveň v Jaisalmeru proběhly první boje při 1. indocko – pakistánské válce a místní si užili skutečné obléhání hradeb ve 20.století.
Ale něco pozitivnějšího – taky se zde vyrábí ohromné množství rukodělných výrobků. Až oči přechází nad těmi barvami, tvary a motivy. Jasně že jsme neodolali nákupům :o)

Část těchto produktů pochází z madras. Madrasa je v podstatě muslimská škola, kde mají možnost zdarma získat vzdělání děti z chudých rodin. Poplatky za ně platí církevní obec. Respektive, ne všechny madrasy jsou pro chudé děti, ale tady v okolí Jaisalmeru jich několik je, a hlavně jedna z nich je pro mě hodně specifická. Jedná se o madrasu Hanfiya, která leží ještě zhruba dvě hodiny jízdy od Jaisalmeru. A čím je specifická? Tím, že je zaměřená na výuku dívek. Je to snad jediná madrasa, která si dala za úkol dostat vzdělání mezi vesnické dívky a proto, že se zde bavíme o muslimské komunitě, hodně mne tato okolnost překvapila.

Jaisalmer je nádherné místo. Viděli jsme z něj tentokráte jen malou část, ale určitě to stálo za to. A zítra frčíme do Pushkaru.

Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.