27.10.2019 Multikulturní Teherán

Obvykle, když se chystám psát svůj blog, nejprve se podívám na fotky, které jsem ten den udělala. Připomenou mi nejen to, co jsem viděla a zažila, ale především pocity, které to ve mně vyvolalo, náladu, kterou jsem cítila a atmosféru, ve které se vše odehrávalo.

Dělám to i dnes a vidím Teherán, jako naprosto multikulturní město. Nevím, jak vy, ale já, i když se snažím se tomu vyhýbat, jsem pod určitým vlivem médií.  A mojí maminky :o) Tudíž Írán jsem měla do nedávna spojený s přísným dodržováním islámu a s dosti nekompromisním přístupem k jiným náboženstvím. O to více mě překvapilo, že první, na co jsem v Teheránu narazila, byl kostel. Pak synagoga a nakonec mešita. Připadá mi to jako vcelku vtipný zážitek.

Ale abych nemluvila jen o náboženství, Teherán mě jednoduše baví. Je to skutečně multikulturní město. A kdyby všechny ženy na hlavách neměly šátek, tak si budu myslet, že jsem někde v Evropě.  Doprava odpovídá mnohamilionovému městu, obchody plné zboží ( jen obří nákupní centra tady chybí, ale to spíš Teherán šlechtí, než aby mu to u mě ubíralo body). Ráno vyběhnete ven a nakoupíte si u místních obchodníků čerstvě upečený chléb, sýr, smetanu, med a ovoce.  Oběd si dáte v jedné z mnoha tradičních restaurací, odpoledne si zajdete do čajovny nebo kavárny a večer si můžete vychutnat s Šíšou mnoha příchutí. Ani dokonalá zmrzlina v pozdních nočních hodinách není problém.  A po půlnoci, když běžné restaurace zavřou, potkáte na nárožích a v ulicích pojízdné fast foody s nabídkou hotdogů a hamburgrů.

A ty parky. Všude, v každé části města, najdete parky a parčíky. To bychom se opravdu od Iránčánů mohli naučit. Skoro mám pocit, že kolik vidím zastavěných ploch, tolik vidím i parků a zahrad.  Je to nádhera a hodně to pomáhá udržovat čistotu ovzduší.

No a co dalšího jsem zaregistrovala? Mnozí mladší i starší fandí joggingu. Hlavně v parcích. I holky s šátkem na hlavě, v legínách a tričku.

Alkohol se sice nikde v Íránu nepodává, ale to nebrání tomu, aby tady kvetl noční život.

Celé noci po městě jezdí uklízecí vozy a i díky tomu je tady čisto a papírky se válí leda tak v odpadkových koších. Starobylá kultura, historie a náboženství se zde prolíná s moderním životem, tak nějak samozřejmě a přirozeně.  Tak se, prosím, nedivte, že si zde už po dvou dnech připadám jako doma.

Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.