Brána Fatehpur Sikrí, Indie

26.10. Hrobka Akbara Velikého a tajemné místo Fatehpur Sikrí – město duchů

Dopoledne ještě stále trávím v Agře. Čerpám zde esenci hlubokých myšlenek o sjednocení říše při návštěvě hrobky Akbara Velikého. Opět úžasné architektonické dílo, které, pro mě na rozdíl od Taj Mahalu, neopěvuje jednu ženu, ale vypráví o jedné velké naději, víře ve smíření a rovnost. Sultán Akbar byl veliký muž. Na území jeho hrobky vládne i dnes klid a mír. Meditace ve stínu tohoto vládce mně posilní, naplní a nádherně zklidní. Jeho památka by nikdy neměla být zapomenuta.

Vyrážíme na cestu do Jaipuru. Cestou navštěvujeme ještě jeden památník slavného sultána, který má ale poněkud úsměvnou historii.  Tajemné místo Fatehpur Sikrí – město duchů.

Jeho stavba i celá historie popisuje marnost lidských činů a ukazuje sultána Akbara také jako člověka, který se mohl mýlit, neboť toto město si dal vystavět jako své nové sídlo. Co se ale nestalo: při stavbě města byly vykáceny všechny stromy a použity na jeho výstavbu. A protože se Akbar trochu spletl s výběrem místa a nechal své nové sídlo postavit na hranici pouště, kde nikde není pramen pitné vody, bylo celé město do čtrnácti let na suchu a dvůr jej na rychlo musel opustit. Takže takto slavně – neslavně dopadlo nové hlavní město Akbara Velikého a také proto se mu říká město duchů.  No ale taky něco pozitivního – právě zde začal Akbar pracovat na svém vše jednotícím náboženství, naslouchal zde učencům i obyčejným lidem a nutno říct, že do dnešního dne celé opuštěné město dýchá moudrosti, věděním, snahou pochopit a spojit.

Co ještě dodat… Akbar byl skutečně veliký vládce, válečník, filosof a myslitel.

Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.