Taj Mahal, India

25.10. TAJ MAHAL

Do Agry tentokráte vlak přijel jen s dvouhodinovým zpožděním. No, indické dráhy si tak úplně na přesnost nepotrpí :o( Ale člověk si asi taky zvykne.

Hned z nádraží vyrážím k nejdražší hrobce světa. A ANO, byla tam. Taj Mahal mě okouzlil asi jako všechny. Zcela přesně řešený prostor, nádherná stavba, velký příběh.

To bylo tak . . . Na území dnešní Indie ležela kdysi Mughalská říše. Mughalové byli původně muslimové, kteří přišli z oblasti dnešního Afganistánu. Největší rozkvět tato říše zažila za Akbara Velikého. Zemi, která byla hinduisticky nejednotná, on, muslim, spojil a rozšířil. Vybudoval ve své době největší, nábožensky tolerantní a velice pokrokovou říši. Založil nové náboženství Il Alahí – které sestavil z toho nejlepšího co objevil v hinduismu, islámu, křesťanství a židovství. Byl to velice osvícený panovník, velký stavitel a milovník vzdělanosti.

Jeho syn Jahangir pokračoval v jeho šlépějích a říši dále budoval a rozvíjel.

Třetím v řadě byl následně Akbarův vnuk Šáh Džahán. I on pokračoval v díle svých předků, upevnil říši, ale také se zamiloval. Vzal si za jednu ze svých žen afghánskou princeznu. Tolik se do ní zamiloval, že kvůli ní opustil všechny své ostatní manželky a učinil jí téměř spoluvládkyní. Když jeho milovaná žena u posledního porodu zemřela, dal jí vystavět právě Taj Mahal. Tudíž se tato velkolepá stavba stala synonymem nejen velké lásky, ale také velkého mrhání.

Nakonec nebohého Šáha, který se ze ztráty své manželky nikdy nevzpalatoval a pominul se na rozumu, dal vlastní syn uvěznit v Červené pevnosti, kde až do své smrti obýval věž, ze které se přes řeku mohl dívat na památník své milované. Již nikdy mu ale nebylo dovoleno jí navštívit.

 

Pokoje Šáha Džahána vidím o pár hodin později v Červené pevnosti. No tak úplně vězení to není. Spíš přepychové pokoje s nádherným výhledem. Ale rozumím tomu, že mu to nestačilo. Snad kdyby nezruinoval státní kasu, mohl být své milované blíže. Vlastně rozumím oběma. Šáhu Džahánovi jeho lásku a jeho synovi starost o pokladnu.

Velké city a emoce a silné příběhy patří k Indii. Je jich plná. Tady se za ně lidé nestydí. Tady je žijí.

Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.