23.9. Pozdravy z Indie – uzavírání Indicko-Pakistánské hranice

Pravidelně mě moji přátelé informují o zajímavém dění v Indii. Naposledy dnes jsem dostala pozdravy z města Armitsar ve státě Panjáb. Poměrně kousek cesty od tohoto svatého města Sikhů je Indicko – Pakistánská hranice. Je to jediná průchozí hranice mezi těmito zeměmi, které jsou již desítky let ve válečném stavu. Každý večer se hranice oficiálně uzavírá a celou, pro nás tak fádní záležitost, provází nezvyklá
ceremonie. Díky ní se člověk necítí jako na hranici, kde padá hraniční závora, ale jako v blízkosti ringu, ve kterém se koná boxerský zápas.
Vojáci obou stran napochodují do prostoru celnice a předvádí staletý tanec, ve kterém se navzájem vyzývají k souboji. Tančí, křičí, zpívají, gestikulují a obecenstvo silně podporuje svoje favority. Na jedné straně hranice sedí na tribunách Indové, na druhé Pakistánci. Asi po hodině trvající ceremonii se spustí závora, vojáci odchází a obecenstvo se pomalu začíná přesouvat do svých měst a obcí, odkud se přijeli na tuto nevšední podívanou podívat. Nyní přes hranici neprojde ani myš. Je uzavřena a hlídaná. Veškerý pohyb začne opět až ráno, kdy už bez
ceremonie bude hranice opět na 10 hodin otevřená. A tak to půjde každý další den. Dokud nepropukne válka, nebo konečně nezavládne mír.
A ten všem těmto lidem z hloubi srdce přeji.

Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.