Fatehpur Sikrí

20.7.2019 Akbar Veliký a Fatehpur Sikrí


Dnešek jsme strávili ve Fatehpur Sikrí. Vystavěl jej tehdejší panovník Mughalské říše Akbar Veliký, který se odsud chystal vládnout. Když přemýšlím o Akbaru Velikém, vzpomínám si na jednu orientální pohádku, která mi jej tak trochu připomíná . . .

Byl jeden velký slavný panovník, který měl jednu jedinou touhu. Chtěl poznat všechnu moudrost světa. A tak se rozhodl, že vyšle své mudrce do celého světa s požadavkem, aby mu shromáždili všechno vědění. Mudrci cestovali celých deset let  a když se vrátili zpátky, přivezli s sebou karavanu velbloudů, kteří byli plně naloženi všemi známými spisy a knihami.

Když to král uviděl, uvědomil si, že všechny tyto knihy nikdy nestihne přečíst a tak nechal své nejmoudřejší, aby mu z nich udělali výtah. Nejmoudřejší pracovali dlouhá léta než vše přečetli a sepsali to základní a když se vrátili, vezli s sebou již jen jednoho velblouda, plně naloženého jejich výtahy.

Když to král uviděl, pořád mu ještě připadalo, že je toho příliš a že nemá dostatek času na to, aby vše přečetl. Vybral tedy nejmoudřejší z moudrých a pověřil je, aby mu našli jen to nejdůležitější ze sebraných spisů. Nejmoudřejší na tom pracovali dalších dlouhých deset let. Když se vrátili, předložili králi jen jednu jedinou knihu. Avšak ani do ní se král neponořil, měl zrovna hodně práce s kralováním.

Vybral tedy svého největšího mudrce a chtěl, aby mu z knihy vybral jen to nejdůležitější. Když se nejmoudřejší z moudrých po dlouhých dnech a nocích ke králi vrátil, našel ho umírajícího na smrtelné posteli. Král se s vypětím posledních sil na svého nejmoudřejšího obrátil a ptá se ho: „Mistře, jaká je tedy ta největší moudrost světa?“ A mistr mu na to odpověděl: „TEDY ŽIJ.“ Na to král, který jen hledal pravdu a nestihl ji žít, zemřel.

Samozřejmě Akbar Veliký nebyl oním pohádkovým panovníkem, ale i on, přes všechny velké úspěchy jak na bitevním poli, na rovině diplomacie či filosofie, tak úplně neuspěl. Založil náboženství – které zemřelo spolu s ním, či postavil město – které zemřelo jen pár let po svém vzniku. 

Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.