2.4. Velikonoční pondělí v Palestině

Sedím a přemýšlím, co vlastně k dnešnímu dni napsat… Někdy jsou zážitky a pocity tak silné, že slova nestačí. Ráno jsme vyrazili prohlédnout si Hebron a moje přání bylo navštívit co nejvíce míst spojených s Abrahamem, kterého za svého praotce považuji Židé i Muslimové. Leč někdy je lepší, když se všechna přání nevyplní a člověk se prostě nechá jen tak unášet okolnostmi. V Hebronu právě probíhají oslavy židovského svátku Pesach a celé staré město i s mešitou byly uzavřené. Shodou okolností mě po pár metrech chůze oslovil starší muž a začal si s námi povídat. Pozval nás na kávu a protože jsme si ji stejně někde chtěly dát, jeho pozvání jsme přijaly. Jmenoval se Ibrahim a než jsme se nadály, byly jsme jeho hosty.
Neumím popsat, jak se člověk cítí, když ho někdo úplně cizí pozve do své rodiny. Když mu udělá průvodce, ukáže mu více než 2.000 let staré olivovníky, provede ho po místech, kde stály původní hradby města a ukáže mu Abrahamovu studnu. Nevím, jak sdělit, co to s vámi udělá, když sedíte v domě pravověrného muslima, pijete čaj s jeho snachou a manželkou a hrajete si s jeho vnoučaty. Dochází mi slova, když bych měla vylíčit, jaké to je, když vám dává dárek na rozloučenou a ještě vám pořídí oběd… To vše jsme stihly za jedno dopoledne a k tomu ještě několikrát projít kontrolou, pohybovat se mezi vojáky se samopaly, kteří stojí na každém kroku, hluboce vnímat svár mezi Židy a Palestinci a přesto přese všechno se cítit v bezpečí. Naivita nebo nepředpojatost?
Po odjezdu z Hebronu jsme se vydaly na cestu k Mrtvému moři. Musím zmínit ještě jeden zážitek při přejezdu z palestinského zpět na izraelské území. Opět kontrola, tentokráte velice důsledná. Vystoupit z auta, předat pasy, počkat než vojáci vše prohlédnou… Zdržení asi půl hodiny a pocit, že nebezpečí asi není úplně nereálné. A pak už jen cesta kolem Mrtvého moře. Tak úchvatnou krajinu jsem snad ještě neviděla. Jen o ní samotné bych mohla psát dlouhé básně. Ale já nejsem básník, takže raději přidám pár fotek. Teď už jsme v Jerichu a za chvíli půjdeme spát. Tak ať se nám všem zdají krásné sny. Erika
Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.