2.11. 2019 Sbohem Iráne. Vítejte v Persii.

Dnes odlétám a mám svůj poslední den v Teheránu. Od rána mi je smutno. Jen tak se courám po okolí, procházím parky, sem tam zajdu do nějakého obchůdku. Třídím fotky a třídím si myšlenky. Co byly nejsilnější zážitky? Které místo mě nejvíce oslovilo? A proč tak moc musím myslet na to, že se chci vrátit?

Možná to byla neuvěřitelná pohostinnost a přátelé, které jsem zde získala.

Nebo to byla úžasná architektura, historie a příroda, která mě tolik zaujala?

Možná konečně pochopení toho, že jsme zásobovaní propagandou, která absolutně neodráží skutečnost:

  1. Prý je Irán militantní země – už jsem několik zemí procestovala. Jsem zvyklá na přítomnost vojáků v ulicích a dávno jsem nezažila letiště, které by nebylo hlídáno policisty i vojáky. V Dillí se na letiště kolem mužů se samopaly nedostanete jinak než s letenkou a pasem v ruce. V Izraeli musíte na odbavení 3 hodiny předem, protože v rámci bezpečnosti vám zkontrolují opravdu úplně všechno. V Istanbulu to bylo asi nejmírnější, ale i zde vidíte samopaly. Katar, Dubaj, veškerá evropská letiště . . . a vedle toho naprostý kontrast s Teheránem. Malé letiště, usměvaví lidé, žádní vojáci ani samopaly, pár policajtů a prohlídka jako u vnitrostátního letu. Ani v ulicích jsem vojáky neviděla. Tak kde je ta ohromná armáda, která chce ovládnout svět?
  2. Ženy jsou v Iránu ponižovány a diskriminovány – máte i po přečtení mého blogu takový pocit? Já jsem tam byla. Potkávala jsem místní, mluvila s nimi. Ano, platí zde islámská pravidla, ale dámy, jako žena se zde cítíte jako princezna. Asi ne vždycky a nic neplatí stoprocentně, ale jak jsem vnímala místní atmosféru, ženy byly ženami, muži byly muži a dohromady jim to spolu prostě moc slušelo. A pokud někomu vadí šátek na hlavě, mně zase vadí minisukně na ženách, které nemají soudnost.
  3. Země je zničena sankcemi USA – ano, sankce se Iránu dotkly. Ale hlavně se dotkly těch nejchudších. Vedle toho se díky nim stala tato země zcela soběstačná, naprosto nezávislá na svém okolí.

Je toho hodně, o čem bych mohla psát. Ale asi to znáte. Někdy jsou zážitky a pocity tak silné, že je nejprve musíte vstřebat a teprve poté se o ně můžete podělit.

Pro tentokráte mé vyprávění o Persii končí. Ale pokud se uskuteční mé nápady, nevyprávěla jsem vám o této zemi naposledy.

Tak sbohem Iráne. Vrátím se brzo, drahá Persie.

Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.