18.7.2019 Dvě zvláštní místa

Varanásí a Sarnát – to vám jsou dvě taková zvláštní místa. O Varánásí slyšel každý. A těch filmů v televizi – to nejšpinavější místo v Indii, kde v Ganze plavou mrtvoly a háže se do ní popel spálených těl. Lidé jsou zde prý všichni nemocní a odtud pochází všechen ten nepořádek a zápach, který se šíří po celé Indii . . . Já to město ale vnímám jinak!

Ráno se probudil mladý Šivův zasvěcenec. Je hodně brzo ráno. Něco kolem čtvrté. Slunce se teprve nadechuje a ještě pořád je venku více tma než šero. Rychle si promne oči a vyskočí z postele. Omyje si  obličej, ruce a nohy a oblékne si oranžové roucho.

Už za chvíli se přidá ke svým druhům, aby mohli ve společných modlitbách a zpěvech přivítat nový den. Sešli se všichni na velkém prostranství u břehu řeky Gangy. Právě zde se sklání před vycházejícím sluncem a matkou všech řek. Posvátné symboly a ohně v rukou, oči ještě trochu přivřené pod tíhou spánku, mysl ale bdělá a soustředěná. Všichni jsou jako jeden. Stejné pohyby, stejná slova. Kolem se začínají hromadit lidé a v nábožném rozjímají sledují obřad, který mladík provádí.

Jakmile slunce vyjde, ohně se uhasí a dav se rozchází. Mladík zůstává na nábřeží sám . . . Schází ke ghátům a sundává si několik vrstev ošacení. Zůstává stát, polonahý, a ještě na chvíli na své kůži jen vnímá sílu slunce, které postupně stoupá nad jeho hlavu. Ještě chvilka a pak schází ze schodů do chladné vody řeky Gangy. Postupně se potápí stále níže, až se hladina zavře nad jeho hlavou. . . Dlouhý výdech a pak se znovu kolem něj začnou vynořovat obrysy tak dobře známého města.  Jeho tělo je chladné, mysl čerstvá a ani si nevšimne nafouklé krávy, která právě proplavala kolem něj. Ponoří se znovu a znovu a z této rituální koupele bude mít sílu pro celý dlouhý den.

Dnes nejprve slouží na spalovacím ghátu a zde celý den pomáhá udržovat oheň rodinám, které se loučí se svými nejbližšími. Smutek, pláč a bolest, víra, naděje a touha po lepším životě, to vše se kolem něj promítá jakoby ve snu.

Je pozdní odpoledne a mladík může odejít. Dnes naprosto nutně potřebuje uniknout, nechat odpočinout tělu i duši. Sedne si na svůj jediný majetek, staré vetché kolo, a rozjíždí se do rozpálených ulic. Šlape tak dlouho, až nechá město za zády. A najednou už není tam, kde prožívá většinu svých dní, ale v úplně jiném světě, v místě klidu a oáze krásy.

Nechává kolo opřené o vysokou zeď a vchází do zahrad, které obklopují chrám v Sarnátu. Tady, ano právě tady dokáže nabrat ztracený klid. Chtěl by svůj život prožívat tady, ale jako Šivův zasvěcenec ví, že jeho místo určitě nebude v Buddhově chrámu . . .  To ale nevadí. Má vždycky možnost sem na chvíli uniknout a napojit své smysly . . . Snad, třeba jednou bude možné, aby se podíval i do toho nádherného muzea . . . Třeba jednou.

Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.