16.7. – Čtvrtý den – Shrikhand Madhev Yatra

Stále žádný signál. Poslední úsek cesty z Bheem Dwar k Shrikhand Madhev a zpět je dlouhý 14 km. Převýšení cca 2200 metrů. Venkovní teplota se pohybuje mezi 2 a 10 stupni celsia.

Vychází se zhruba ve 4 hodiny ráno. Po rozednění je vidět, že cestu lemují úžasné chrpy a květy Bharm Kamala, vzácné himalájské rostliny. Kolem zní okouzlující zvuk malých potoků.

První zastávka je v Paarvati Baagh (cca 4.080 m.n.m.). Je to poslední místo na trase, kde lze vidět trávu, vysokohorské keře a bylinky. Cesta trvala dvě hodiny a ušly se jen 3 km. První úsek je v celku příjemná procházka, následně ale přichází 2,5 km dlouhé, téměř vertikální stoupání. Dle pověsti právě zde přebývá bohyně Parvátí. Těsně pod svatým vrcholem Shrikhand, na kterém sídlí její manžel, bůh Shiva.

Z Paavati Baagh se pokračuje dále k vysokohorskému jezeru Nainser. I k tomuto jezeru se váže legenda, a to, že je naplněno slzami bohyně Parvátí, která tyto slzy prolila při uctívání svého muže a boha Shivy. Většinu roku je toto jezero pokryto ledem, ale hlavně je to poslední zdroj pitné vody na cestě. Pokud si zde nenaberete dostatek této životadárné tekutiny, budete za ní dále draze platit.

Poslední úsek cesty, od jezera Naiser k samotnému svatému vrcholu Shrikhand vás následně připraví o zbytek fyzických sil. Nejen téměř kolmé stoupání, ale také cesta po velkých balvanech, přes ledovcová pole a zrádné propadliny… Jeden chybný krok může znamenat velké problémy. Po překonání sedmi menších vrcholků se pak konečně před očima poutníka objeví Shrikhand. Pohled pro bohy a zážitek na celý život.

A pak následuje cesta zpět. Po několika dnech bez signálu mi Joginder volá a posílá fotky.

Příště to každopádně chci absolvovat s ním :o)

Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.