14.2. 2018 Šivarátrí aneb oslava ve velkém

Právě v den, kdy se u nás slaví svátek Sv. Valentýna, probíhá v Indii úplně jiná oslava. Mám mezi přáteli mnoho hinduistů a stejně jako při oslavách Dne Republiky mi i tento den dorazilo několik upozornění na to, že se v Indii něco slaví. Tedy, ono se tam pořád něco slaví, ale hinduistická část osazenstva byla tento den skutečně pozitivně naladěna. Velice záhy jsem zjistila, že to je především díky požívání jisté omamné látky, u nás zařazené mezi měkké drogy. I ti, kteří marihuanu normálně nekouří, ji v tento den konzumují a to bez sebemenší obavy ze závislosti. A proč? No, protože tento rok se 14. 2. v Indii slavil tzv. Šivarátrí, neboli Velká Šivova noc. A jak je všem známo, Šiva byl ten nejznámější indický kuřák marihuany.

Hledala jsem velice pozorně nejrůznější články o tomto svátku, ale popravdě jednoznačné vysvětlení tohoto svátku se najít nedá. Stejně jako je hinduismus náboženství mnoha pohledů a mnoha škol, i svátek Šivarátrí je spojený s velkým množstvím legend a tradic.

Mně osobně se nejvíce líbí vysvětlení, že se v tento svátek oslavuje svatba boha Šivy a bohyně Parvátí (tuhle bohyni fakt můžu. Někdy Vám o ní napíšu více). Ale jiné legendy jsou mnohem více duchovní. Tak tady je alespoň jedna z nich:

Byl jednou jeden lovec, který jedné noci zůstal i s kořistí v lese, protože ho dostihla tma dříve, než to čekal. Pro své bezpečí si vylezl na strom, kde chtěl přespat, než se rozední. Byl ale velmi hladový a trápila ho myšlenka na ženu a děti, které nemohl zaobstarat a proto za celou noc oka nezamhouřil.
Z dálky, se ozýval zpěv z chrámu, kde uctívali Boha Šivu. Onen lovec si začal pobrukovat mantry, které slyšel a přitom trhal listy ze stromu, to vše, aby si ukrátil dlouhé čekání. Nebyl nijak zbožný a tak si nevšiml, že strom, na kterém strávil noc, byl posvátný strom (bilva), jehož listy se užívají k uctění Šivy. Už vůbec si nevšiml, že pod stromem byl Šivův lingam, který tak nevědomky uctil listy z Bilvy a také slzami, prolitými nad starostí o rodinu. Když se dočkal úsvitu a prodal svou kořist, nakoupil jídlo a pospíchal k rodině. Zastavil ho však žebrák a požádal ho o jídlo. Pohostil tedy chudého muže, který se však náhle proměnil v Šivu. Ten jej pochválil a požehnal mu a daroval mu mókšu-konečné osvobození.
Takto a v mnoha různých obměnách se vykládá tento příběh o lovci. Základem příběhu však je, že hrdina, ač nebyl zbožný člověk a předepsané rituály vykonal nevědomě, získává od Šivy požehnání. To proto, že podle legendy Šiva přislíbil své choti Párvati, že při noci šivarátrí daruje osvobození všem bytostem, které ho s oddaností uctí.

Tak ať už jste slavili Sv. Valentýna, nebo Šivarátrí, nebo třeba nic, přeji Vám krásné dny :o)

 

Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.