Kláštery India

14.10. Nechápu, co se mi děje a nejsem z toho úplně v pohodě

Byť jsem na dnešek usnula „jako když mě do vody hodí“, samotná noc za moc nestála. Spala jsem špatně a každou chvíli se budila. Jako bych nemohla dýchat. Nechápu, co se mi děje a nejsem z toho úplně v pohodě. Doufám, že to bylo jen proto, že jsem byla příliš utahaná. Jakmile ale vyjdu z pokoje, nepohoda mizí a dnešní plány mě probírají k životu. Tento den totiž plánuji strávit v budhistických klášterech.

Nejprve něco málo k budhismu, píšu to, co jsem pochytila od svého průvodce. Budhisté tvrdí, že jejich náboženství vlastně náboženství není, ale že je to jen cesta života. Jak jsem se již zmínila, je to snad jediné náboženství na světě, v jehož centru není žádný bůh, neboť budha není bohem. Budha je titul a může se jím stát prakticky kdokoli, neboť budha znamená osvícený. Celoživotní snaha budhisty je odpoutat se od všeho pozemského, přerušit cyklus reinkarnace a dostat se do nirvány – takto jsem velice zjednodušeně pochopila hlavní myšlenky budhismu. Budha se narodil v Indii a zde také budhismus vzniknul. Odsud se pak rozšířil do dalších zemí (Tibetu, Thajska, na Srí Lanku, do Barmy atd. atd.) Existují dvě základní školy budhismu. Konkrétně v Ladhaku je škola Tibetská, neboť, byť historické centrum budhismu je Kašmír, v celé Indii někdy v 15.století vymizel a pak se zde opět dostal až z Tibetu.

Vyrážíme na cestu, která je lemována malými vesnicemi na úpatí hor. Všude je hodně prachu. Vždyť Himaláje jsou v tomto kraji pouští, plnou kamení, skal a písku. Teď, v říjnu, zde není mnoho zeleně a o to menumentálněji působí bílé kláštery na pozadí hnědošedých hor. První navštívený klášter je Hamish. Cestu k němu lemují praporky s mantrami. Ty jsou dost často i na takových místech, že mi rozum zůstává stát a netuším, jak se tam někdo mohl dostat, aby je připevnil.  Než dorazíme ke klášteru, přejíždíme řeku Indus, jednu z nejposvátnějších indických řek.  Celkově to cestování tady mi nedělá úplně dobře. Nemám moc ráda výšky a tady mi připadá, že pokaždé jedeme hodně blízko krajnice, která mizí v mnohametrovém srázu.

Klášter Hamish byl zajímavý, ale v mé paměti navždy zůstane klášter Thiksey. Nejen pro svojí architekturu, viditelnost, rozlehlost, ale především proto, že zde můžu být přítomna jedné ze slavností. Úplně nerozumím tomu, co právě mezi mnichy probíhá, ale v mých očích to vypadá následujícím způsobem: ve velké kamenné hale sedí na podlaze několik mnichů. V jejich čele jeden předčítá mantry a ostatní zpívají a přizvukují. Je to zcela nenásilné. Jeden mnich si u toho čistí své obřadní nádobí, druhý klimbá. Úplně vzadu u bubnů sedí naproti sobě dva malí kluci. Může jim být tak sedm – osm let. V ten správný okamžik mají pravidelně do svých bubnů bušit, ale jak mi to tak připadá, pěkně se nudí.  Pokukují po sobě a když si myslí, že se na ně nikdo nedívá, pinkají po sobě zrnka rýže a mají neuvěřitelnou radost, když se navzájem zasáhnout. Není se pak moc čemu divit, že ve chvíli, kdy by měli zapojit své bubny, nastane nezvyklá pauza :o)

A ještě jeden zážitek z dnešního dne. Navštívila jsem v klášteře budhistickou lékárnu a měla tu čest setkat se s místním lékařem. Bylo mu snad 120 let. Sice jsme si vůbec nerozuměli – jeho angličtina byla zhruba tak dobrá jako moje hindština – ale poté, co vzal do své ruky tu mojí, prostoupila mnou neuvěřitelná síla a náboj. Jeho slisované byliny jsou spolehlivý lék na všechny naše nemoci a on je připravuje, sbírá a míchá pro všechny, kteří potřebují jeho pomoc. Zde není k dispozici naše západní medicína a ani by jí nikdo nevěřil. Tisíce let ověřený a dlouhá léta každým vybraným mnichem studovaný způsob léčby je to jediné, čemu místní věří. A já se jim popravdě vůbec nedivím .

Pořád mě více a více fascinují ale i trápí hory. Stále mi není úplně dobře. A co se hor týče, ty tak za měsíc zapadnou sněhem a v celém Ladhaku zůstanou jen mniši a vojáci.

Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.