Hólí v Jaipuru, India

13.3. Hólí v Jaipuru

Před chvíli jsem vylezla ze sprchy, kde jsem se asi hodinu snažila ze sebe zase udělat člověka. Kdo to nezažil, bude si asi dost blbě představovat, jaké to je, když na Vás naplácají několik kil barevného prášku, občas i smíchaného s vodou. A to všude, OPRAVDU VŠUDE. Ta barva je snad prokletá a nedá se smýt. Drbu se kartáčem, žínkou a pořád vypadám jako beruška stotečná.

A to ten den začal tak mile :o)

Vyzvedl mě Govind, kamarád, který mě pozval oslavit Hólí s jeho rodinou. Bydlí v Jaipuru kousek ode mně a cesta autem do jeho domova nám netrvala déle než deset minut.

Trošku se stydím a trošku nevím, jak je správné se teď chovat. Govind mě nejprve představuje své manželce, která mne uvádí do jednoho z pokojů a hned jde přinést občerstvení. Postupně mi jsou představování všichni členové domácnosti, kteří se sjeli, aby tyto svátky oslavili společně.  Govindovi rodiče, kteří spolu žijí již téměř sedmdesát let, jeho dvě malé, úžasné děti, bratři a sestry s rodinami. Celkově taková menší rodinná oslava, jen nějakých 50 – 60 lidí, žádné velké akce :o)

Dobrotami v podobě samosy, pakory a dalších lahůdek, jsem za chvíli plná, a to se s jídlem ještě ani nezačalo. Každý si se mnou chce povídat, ale málokdo umí anglicky a moje hindština dosahuje zhruba stejné úrovně jako jejich čeština. Postupně se ale dovídám, že Govindovi rodiče se brali, když mamince bylo 13, že všichni patří do kasty brahmánů, jsou vegetariáni, nepijí alkohol, ani nekouří (jakou já mám chuť na jedno cigáro :o)

Jakmile pomine jejich největší zájem, Govindova maminka a manželka mě vyzvou, abych je následovala. Jdeme do malé místnosti, která jim slouží jako domácí svatyně. Všechny tři usedáme na zem a já mám tu čest zúčastnit se domácího obřadu, který je jakási bohoslužba ve které se vyprošuje požehnání pro všechny hosty pod střechou tohoto domu.

Sleduji Govindovu maminku, již nemá zuby, je drobná ale velice hbitá. Tam, kde mně už začínají bolet záda a nohy, ona nehnutě sedí na zemi a v jakémsi transu prozpěvuje a odříká náboženské texty. Sleduji Govindovu manželku, která má postavení hlavní vykonavatelky obřadu. Je krásná. Její tmavé, dlouhé vlasy vykukují zpod šátku, do kterého je zahalena. Pohybuje se s naprostou grácií, a to v sárí, které je, dle mého názoru, naprosto nenositelným typem oblečení. Je ozdobena henou a šperky, na ústech stále vlídný úsměv. I ona odříká dlouhé modlitby a jejich monotónnost a vůně vonných tyčinek mně přenáší do nějakého jiného světa. Proud mých myšlenek se zastavuje a já jen jsem. Teď a tady, bez bolestivé minulosti, bez nejisté budoucnosti. Jsem zde a začíná ve mně klíčit znovu ten neodbytný pocit, že sem patřím.

 

Ale svátky Hólí nejsou jen o obřadech a sakrálnosti. To hlavní teprve přišlo. Když si mně místní tak říkajíc oťukali, pozvali mě na plochou střechu domu a tady to začalo. První zásah barvou byl velice jemný a v podstatě se jednalo jen o pohlazení po tváři. Když se ale zjistilo, že z toho mám legraci, ta pravá „šou“ začala. Děti, muži, ženy, staří, mladí, každý, kdo mohl, házel po mně barvu a musím přiznat, že já to všem s chutí vracela. Taková polštářová bitva, jen místo polštářů máte sáčky s barvou.

No a tak teď tady stojím, vydrhnutá, až mě kůže pálí, a ještě pořád nacházím různě po těle barevné skvrny.

Ale co, je přece Hólí a to se musí pořádně oslavit.

Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.