12.5.2019 KOTA

Tuto cestu moje druhé „poprvé“.

Tak nejprve – vzala jsem si taxi, abych mohla celé město co nejpodrobněji prozkoumat během poměrně krátké doby. Bohužel pozdě jsem zjistila, že řidič není zdejší a musí se ptát na každém rohu, kam má vlastně jet.

Přátelé, tomu byste nevěřili, ale google mapy fungují i v Indii a nakonec jsem toho svého Inda navigovala podle české navigace. Tak to vám opravdu byla psina.

Následně, když jsme našli Kotah Garh City Palace, ano – City Palace znamená, že je prostě uprostřed města, mohla jsem si začít celé tohle místo užívat.

Kota není místo, kam by mířili všichni turisté v Indii a možná je až zbytečně opomíjené. A taky zrovna není sezóna. Ale i tak mě překvapilo, že jsem za celý den nepotkala žádnou další „bílou tvář“ . O to exotičtěji jsem asi působila, ale minimálně v zámku mi to přineslo určité výhody.

Za ohromné bakšišné, celých 100 Rs (cca 30 českých korun) jsem měla zámek vlastně sama pro sebe, s vlastním fotografem a možností osahat si a prohlédnout si místa a zákoutí celého zámku. Projít se po koberci, po kterém chodil maharádža, posedět si na místech, které tak rád používal, aby si prohlédl své panství a prohlédnout si jeho soukromé sbírky.

Hned ze zámku jsem zamířila schladit se do místního vyhlášeného parku a přesně ve 14.30 jsem stála před největší atrakcí celé Kóty „Seven Wonders Park“. Na pár kilometrech čtverečních tady Indové shromáždili miniatury těch nejslavnějších památek světa. Můžete si zde posedět ve stínu Eiffelovky, okouknout sochu Krista z Ria nebo zavzpomínat na nejslavnější Italské památky. Opravdu doporučuji. I když detaily jsou takové, prostě indické :o)

Po sedmi hodinách pod rozpáleným indickým sluncem a se spálenými rameny jsem se nechala ukecat svým šoférem a nechala se zase odvézt na své ubytování.

Tím ale moje dnešní objevování Kóty neskončilo.

Napadlo mě, že jsem už v Indii pár dní, ale ještě jsem nebyla ani v jednom Šivově chrámě. A ten v Kótě je dost známý.

Slunce už zapadlo, když jsem zase stála venku, v ruce lísteček s hindsky i anglicky napsaným jménem chrámu a snažila se stopnout rikšu. První dvě projely a řidiči na mě jen pokřikovali.

Dalších pár zastavilo, ale nedohodli jsme se na ceně. Pak přijela jedna, ale řidič řekl „sorry“, tam že nejede. Nakonec jsem zastavila tu nejubožejší rikšu s nejzašmudlanějším řidičem, jakého jsem mohla v celé Kótě potkat. Netuším, jestli uměl číst, ale vzal si ode mě lísteček, asi jsme se dohodli na ceně a jakože jedem. Páni to byla jízda.

Z místa na místo, všude se ptal, kam máme jet, a když se konečně doptal, frčeli jsme takovou rychlostí, až mi začalo hučet v uších. Tak nejprve jsme z ulic plných lidí a aut zamířili do menších uliček, kde lidí i aut přibylo a k nim i motorky, krávy, tisíce obchůdků a nekonečné množství zpomalovačů na silnici.

Pokaždé, když jsme jeden projeli, jsem měla pocit, že se rikša musí rozpadnout. Provoz v uličkách začal řídnout, pomalu jsme vyjeli z města, dostali se někam, kde jsem asi úplně nechtěla být a mířili pořád dále na východ.

Snažila jsem si zapamatovat cestu, ale opravdu jsem si nebyla jistá, jestli bych měla šanci trefit zpátky. Řidič pořád něco povídal, ale evidentně anglicky nerozuměl ani slovo, a myslím, že ani hindština mu nebyla úplně blízká. Tipovala bych to na místní nářečí.

Nakonec, po nekonečně dlouhé cestě, jsme přece jenom dorazili na místo určení. A stálo to za to. Zrovna tady probíhala večerní slavnost. Vonné tyčinky, bubínky, zpěv, mantry… A samotný chrám, no paráda.

Největší zajímavostí celého komplexu je zahrada, ve které je 525 Shivalingů. Takže dámy, máte tady co obdivovat :o) Ale ne, o tom tohle fakt není. Ale byla to paráda.

Slunce už dávno zapadlo, když mě rikšamen začal tahat za rukáv a naznačovat mi, že bychom už měli jet. Tak tedy jo. Rozloučila jsem se s místními a nastoupila na své místo, svěřila se do rukou božích a doufala, že se nám vozítko cestou zpátky už opravdu nerozpadne.

Chlapík celou dobu něco mlel. Snažila jsem se mu rozumět, ale ani ruce a nohy v naší komunikaci moc nepomohly. Potom zastavil poprvé a že si jako jde koupit žvýkací tabák. Pak zastavil podruhé s tím, že musí jít čůrat. To i vypnul motor a v té tmě mi připadalo, že musel vyloučit alespoň dva litry tekutin, neboť mu to trvalo neskutečně dlouho.

Asi po půl kilometru zastavil potřetí. Mezi poli, ještě pěkný kus od města, pod černou oblohou, na kraji silnice, kde zrovna, jako na potvoru, nic nejelo. Vypnul motor, zhasl světla. No, v tu chvíli by se ve mně krve nedořezal. Jak já si nadávala co jsem to zase vyvedla.

Už jsem přemýšlela o tom, že z rikši prostě vystoupím, dám se na cestu pěšky a při troše štěstí se nějak zpátky dostanu. Šofér byl malinký a hubeňoučký, takže jsem si docela fandila. Při boji z blízka bych ho určitě přeprala. A v kabelce nosím kudličku rybičku. Ale co když má tady někde parťáky?

Vzpomněla jsem si na všechno, co jsem kdy o Indii slyšela a přiznávám bez mučení, že jsem byla dooost vyděšená. Naštěstí mě napadlo, že mu prostě zkusím jen říct, ať jede dále. A víte že na můj povel GO reagoval? Zase nastartoval motor, zapnul světla a začal frčet tím správným směrem.

Tak fakt netuším, proč zastavil a co tím mínil. Nakonec mě úplně bezpečně dovezl tam, odkud mě nabral a jediná naše hádka bylo o tom, kolik mu zaplatím. Jak jsem si na začátku myslela, že jsme se dohodli, tak to byla špatná úvaha.

Takže příště rikšou sama jen ve dne :o) nebo tam, kde to znám :o))) Nebo alespoň kde jsou lidi. No tak jo, alespoň tam, odkud bych se dokázala vrátit. Ale co, vždyť se vlastně vůbec nic nestalo. Jen mám k dobru jeden zážitek, který vám můžu vyprávět :o)

Erika Slabá
Indie mi natolik přeskládala hodnoty, pohled na život, bohatství či chudobu a MNOHO dalšího, že jsem se rozhodla s Indií spojit svůj další život, Nyní v Indii část roku pobývám. Na tomto webu sdílím své ryze osobní zážitky a poselství pro každého, kdo se nebojí změny. Můžu Ti dát tipy a doporučení, pomoct naplánovat cestu, nebo můžeš vyrazit se mnou a zažít Indii ne „all inclusive“ avšak „all reality“.

3 možnosti, jak lépe zvládnout cestu do Indie

Které Ti mohu poskytnout osobně

Konzultace

Konzultace před cestou

Chystáš se do Indie na vlastní pěst sám či s přáteli?

Příprava cesty

Příprava cesty do Indie

Chystáš se sám nebo s přáteli do Indie a chceš pomoci?

India Forever

Společná cesta do Indie

Nemáš ambice vypravit se do Indie po vlastní ose?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.